TIEDOTE 11.12.2021 

Forssalainen Katja Pouta johtamaan Lounais-Hämeen Vihreitä

Lounais-Hämeen Vihreät ry piti sääntömääräisen syyskokouksensa lauantaina 11.12. Lounais-Hämeen Pirtillä. Kokouksessa käsiteltiin sääntömääräiset asiat ja valittiin yhdistykselle hallitus vuodelle 2022.

Yhdistyksen johdossa tapahtui muutoksia, kun neljä edellistä vuotta Lounais-Hämeen Vihreitä luotsannut Maija Kranni luopui puheenjohtajan nuijasta.

– Yhdistys ansaitsee puheenjohtajan, joka on fyysisesti läsnä Forssan seudulla. Opinnot Joensuussa pitävät minut tulevan vuoden ajan pitkälti Itä-Suomessa. Olen iloinen, että innokas seuraajaehdokas puheenjohtajan nuijan varteen löytyi, Kranni kertoo. 

Yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin forssalainen Katja Pouta. Pouta on aiemmin toiminut Lounais-Hämeen Vihreiden hallituksen jäsenenä ja edustaa parhaillaan vihreitä Forssan yhdyskuntalautakunnassa. Koulutukseltaan Pouta on biotalouden insinööri.

– Olen otettu luottamuksesta ja otan uuden haasteen vastaan ilolla. Ensi vuosi tuo heti tammikuussa tullessaan historian ensimmäiset aluevaalit, joissa luodaan pohja tulevaisuuden hyvinvoinnille. Vihreiden vaaliteemat ihmistä kunnioittava terveydenhoito, oikea apu oikeaan aikaan ja mielenterveys ilman jonottamista ovat tärkeitä teemoja myös Forssan seudulla, Pouta summaa.

Lounais-Hämeen Vihreiden hallitukseen valittiin Poudan lisäksi Maija Kranni, Sanna Ståhlström ja Ville Sundell Forssasta, Minna Autio Humppilasta, Ursula Mansikka ja Leena Puura Jokioisilta sekä Jan Löfstedt ja Mona Moisander Tammelasta. Varajäseninä jatkavat Niina Salo-Lehtinen Tammelasta sekä Eetu Niemi Ypäjältä.

Lisätietoja:

Maija Kranni
Väistyvä puheenjohtaja, Lounais-Hämeen Vihreät ry
maija.kranni@gmail.com
0400856147

Katja Pouta
Puheenjohtaja 2022, Lounais-Hämeen Vihreät ry
katja.pouta@gmail.com
0443304684